Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης υλοποίησαν το eTwinning έργο «Great eXplorers» σε συνεργασία με μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Άνω Σύρου και του ελληνόφωνου και γαλλόφωνου τμήματος του Ευρωπαϊκού Σχολείου Ι του Βελγίου (Berkendael P2El και P2Fr).

Το πρόγραμμα είχε τη μορφή βιντεοπαιχνιδιού αφού οι μαθητές έπρεπε να ταξιδεύουν από νησί σε νησί για να λύνουν προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι κάτοικοι. Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με σύγχρονες τεχνολογίες, όπως εκπαιδευτική και κοινωνική ρομποτική, τρισδιάστατη εκτύπωση (3D printing), τεχνητή νοημοσύνη και μηχανική μάθηση, έμαθαν να διακρίνουν τις ψευδείς ειδήσεις (fake news), να προστατεύουν το περιβάλλον, να αναγνωρίζουν σημαντικά έργα τέχνης αλλά και λέξεις σε αγγλικά και γαλλικά. Παράλληλα ανέπτυξαν δεξιότητες (επικοινωνία, συνεργασία κ.α.) του 21ου αιώνα και έκαναν νέους φίλους στην Ελλάδα και το εξωτερικό.